מצ”ח – ראשי תיבות של “משטרה צבאית חוקרת” – היא יחידה בצה”ל העוסקת בחקירה משטרתית בתוך הצבא. בראש היחידה עומד קצין בדרגת אלוף משנה.

מצ”ח חוקרת מקרים שונים של חשדות לעבירות הנוגעות לחוק השיפוט הצבאי, עבירות בתחום סדר הדין הפלילי ועבירות נוספות כמו אלימות, בגידה במולדת ועוד. כמו כן, חקירת מצח מתמקדת באירועים שהתרחשו בבסיסי צה”ל, למשל גניבת נשק, עבירות רכוש, סמים ומין.

חקירת מצחסוגים של חקירות מצ”ח

ברוב המקרים במהלך חקירת מצח, מגיעים ליחידתו של החייל החשוד בביצוע עבירה פלילית או עבירה אחרת, והם מעכבים את החייל לחקירה בבסיס מצ”ח הקרוב. אומנם ישנם מקרים בהם החייל מקבל זימון לחקירה, בדיוק כפי שמקובל במשטרת ישראל, אך המציאות מוכיחה כי ברוב המקרים החיילים מעוכבים לחקירה בהפתעה, וללא התרעה מוקדמת.

הסיבה המרכזית להתנהלות זו נובעת מרצון החוקרים להפתיע את החייל ולא לאפשר לו לכלכל את מעשיו או לגרום לשיבוש בהליכי החקירה. החייל המופתע עלול לגרום להפללה עצמית בגלל חרדה, לחץ נפשי ובלבול.

חשוב לזכור כי חיילים בשירות סדיר הם צעירים שגילם מעט מעל גיל 18, ומעמד החקירה גורם ללחץ רב עבורם ולטעויות בשיקול דעתם. לכן חשוב להכיר את זכויותיו של החייל העומד בפני חקירה. מומלץ לפנות לעורך דין צבאי המתמחה בחקירות מצ”ח ומעניק לחייל הנחקר ייעוץ וליווי משפטי והגנה על זכויותיו.


יש מספר סוגים של חקירות מצ”ח, בהתאם לסוג העבירה
. המשטרה הצבאית החוקרת עוסקת בעבירות פליליות ואחרות, כאשר החקירות השכיחות ביותר ביחידה הן:

עבירות סמים.
• עבירות אלימות.
• עבירות של עריקות מהצבא.
• עבירות של בגידה במולדת.
• עבירת רכוש כמו גניבת כלי נשק וציוד צבאי או רכוש של חייל אחר.
• עבירות ירי שלא על פי הפקודות.
• תאונות אימונים.
• עבירות שחיתות.

שלבי החקירה במצ”ח וזכויות החייל

חוקרי מצ”ח יכולים לזמן חייל בשירות סדיר או מילואים לחקירה באחד מבסיסי המשטרה הצבאית, אך במקרים רבים החוקרים יעכבו את החייל לצורך חקירה.

במקרים של מעצר החייל לצורך חקירה, מצ”ח חייבת להביא את החייל החשוד בעבירה לפני שופט צבאי, תוך 24 שעות מרגע המעצר. החוקרים אינם רשאים להמשיך בחקירה מעבר לכך ללא אישור מהשופט הצבאי.

כדאי לדעת כי בעת החקירה החוקרים חייבים ליידע את החייל החשוד בגין איזה עבירות הוא מעוכב לחקירה.

במהלך החקירה החוקרים של מצ”ח רשאים לנהל אותה בעל פה ובכתב, וכל דבר שהחייל אומר בחקירה יכול לשמש כראיה בבית המשפט. חיילים רבים אינם יודעים כי באפשרותם להשתמש בזכות השתיקה. זכות חשובה זו מאפשרת לחייל להמתין עד לפגישתו עם עורך דין צבאי או עורך דין מטעם הסנגוריה.

ייעוץ משפטי מעורך דין פרטי מהווה זכות יסוד המבוססת בחוק הצבאי, והחייל יכול לדרוש את הפסקת החקירה בכל שלב כדי לקבל ייעוץ משפטי.

מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין צבאי מנוסה, עדיף כבר בשלב קבלת הזימון לחקירה או בשלב מוקדם של תחילת החקירה.

חקירות מצ”ח בנושא סמים >>>